Informasjon hentet fra: Urheia — Søndeled og Risør Historielag sine sider (https://www.srhl.no/urheia)
Arbeidet med å bygge «Festung Urheia» ble påbegynt i 1941, som ett av 279 lignende anlegg i «Festung Norwegen». Kystfortet var utrustet med fire franske Schneider 105-mm feltkanoner, flere 70-mm Bofors kanoner, 5 stk. 20-mm Flak maskinkanoner, flere 50-mm bombekastere, 37 minefelt med over 2000 miner og ca. 450 tonn ammunisjon og granater, og mer. Det ble bygget kommandobunker, ammunisjonsbunkere og mannskapsbunkere. Noen bunkere ble bygget på bakken mens andre ble skutt ned i bakken. Et nettverk av løpegraver og brystvern ble anlagt mellom kanonstillinger og flere av bunkerne. På området var det også 13 brakker, hvorav 8 var mannskapsbrakker.
I dag er mange av bunkerne og løpegravene fylt igjen eller avsperret, men flere er også åpne for publikum. Med unntak av noen få som er restaurert av Risør kommune, fremstår de fleste bunkerne, løpegravene og kanonstillingene slik de ble bygget under krigen. Av brakkene som sto her er bare én igjen, men man kan fortsatt se betongfundamenter der flere av de andre var plassert.
Under registreringen ble det målt inn 4 kanonstillinger, 45 bunkere, ammunisjonslagere og skytestillinger, 6 brystvern, 9 tufter, 1 brakke, 1 lyskasterstilling og om lag 1,2 kilometer med løpegraver. Flere av strukturene som var revet og fylt igjen var noe vanskelig å gjenfinne, og det finnes trolig flere bunkere under bakken.