Vannfylt 2 m dyp synk ca. 4 x 4 m med berghald (bestående av kvartsblokker med en del bergkrystall) rundt alle sidene. Lite erts å observere. Ligger like inntil skogsvei. Fra synken mot fjellskrent er det en svak antydning til en 8-10 m lang SSØ dagstrosse i terrenget.
Jfr. Burvald lok 1302. Innlagt på grunnlag av Ingulv Burvalds kartlegging og beskrivelser av bergverksminner. Deler av sidene i Burvalds tidligere registreringsarbeid og forarbeid til boken om det eldgamle bergverket på Tråk er tilgjengeliggjort for fylkeskommunen for innlegging i Askeladden.
Se også: Burvald, Ingulv 2018: Trachenbergk Bergwerck, Kongens seigerhytte og Traag Mines Ltd. I Bamble, og Mynten i Skien. Telemark 1542-1908. Eget forlag, Stathelle 2018.
Merk: Kontrollert i felt og omtrentlig kartfestet av VTFK.