Severinåkeren

Området består av to, kanskje tre, små røyser med en diameter på 1-1,5 meter. Røysene er ujevne i formen, men fremtrer som forholdsvis runde og ser ut til å være lagt opptil, eller rundt større stein. På det høyeste måler den største røysen ca. 40 cm i høyde. De ligger i en sørvendt skråning i svakt hellende terreng, like sør for en steinur. Sør røysene utgjør terrenget en avrundet terrasse som faller ned mot bekkeleiet.

I følge historiske kilder har gbnr. 7/5 vært i bruk som dyrket mark, trolig siden starten av 1700, og gården Emblemsvåg nevnes allerede i skriftlige kilder som utskilt fra Emblem på slutten av 1500-tallet. Bnr. 5 er den første delingen av Emblemsvågen, og delingen skjedde i 1712. Den tidligste markeringen av området som åker på kart, er fra 1907. På utskiftingskartet fra vises initialene til Severin Rasmussen (f. 1856) som var brukeren av teigen.

Området har en lang gårdshistorie fra nyere tid, men 500 meter lengre Vest (rett Nord for Osehaugen) finnes det et lite gravfelt med to røyser fra vikingtid (ID 6659). 100 meter Nord-Øst for denne lokaliteten er det også registrert en boplass fra steinalder (ID 148236-1). Dateringen av disse røysene gjøres derfor med en viss usikkerhet.

Identifier
Source http://kulturminnesok.no/ra/lokalitet/267029
Metadata Access https://kart.ra.no/arcgis/rest/services/Distribusjon/Kulturminner20180301/MapServer/7/query?objectIds=1965108&outFields=*&returnGeometry=true&f=geojson
Provenance
Creator Møre og Romsdal fylkeskommune
Publisher Askeladden
Publication Year 2020
Rights NLOD (https://data.norge.no/nlod/en/2.0/)
OpenAccess true
Contact askeladden.hjelp(at)ra.no
Representation
Language Norwegian
Version 20180301
Discipline Archaeology
Spatial Coverage (6.437W, 62.434S, 6.438E, 62.434N); Ålesund