Stollpåhugg og røsk. Røsket går inn mot stollansetning i nord. Berghalder på sidene av røsket.
Jfr. Burvald lok 1402. Innlagt på grunnlag av Ingulv Burvalds kartlegging og beskrivelser av bergverksminner. Deler av sidene i Burvalds tidligere registreringsarbeid og forarbeid til boken om det eldgamle bergverket på Tråk er tilgjengeliggjort for fylkeskommunen for innlegging i Askeladden.
Det befinner seg vest for Tråkfjell orter et gangdrag over en langstrakt åsrygg med stoll i søndre ende av åsen (Lok. 1402), stoll i nordre ende av åsen (Lok. 1401) med flere mellomliggende røsk/skjerp (Lok. 1408), samt en fortsettelse både nordover og sydover med flere gruver, røsk og skjerp. Dette passer bra med bergretten av 1540. Trolig er dette gangdraget det fineste eksempel for renessansebergverk på ”Trachenberg”.
Se også: Burvald, Ingulv 2018: Trachenbergk Bergwerck, Kongens seigerhytte og Traag Mines Ltd. I Bamble, og Mynten i Skien. Telemark 1542-1908. Eget forlag, Stathelle 2018.
Merk: Kontrollert i felt og omtrentlig kartfestet av VTFK.