Grav under flat mark låg i 1956 4 meter i frå grustaket nord på Støleterrassen, Funna kom fram i eit ras i grustaket og ettergraven i 1956. Enden på grava stod då att i profilkanten og var 60 cm brei og 65 cm. djup. I dei nedrasa massane var oldsaker og ei takhelle.
B11059
11059.
Gravfunn fra tidligste merovingertid fra Støle, Støle s, Etne p, Hordaland, gnr. 35, bnr. 10.
I. a.
Tveegget sverd av jern, ufullstendig, i tre sammenhørende stykker med odden og det meste av bladet, som har flatt kvelvde sider. I rusten er rester av ubrent tre. Samlet lengde nå 57,4 cm, 4,5 cm breitt øverst på bladet, 4,0 cm ovenfor avsmalningen mot odden, som er 10-11 cm langb.
Stutt, enegget, sverd av jern som Gjessing: Merovingertid pl. XV a, med uvanlig langt og spisst oddparti. Avsmalningen strekker seg over 2/3 av lengden på bladet. Overgangen er markert med en liten knekk på rygglinjen, avsmalningen er ellers en lang, slak runding på egglinjen. Ryggen er tjukk. Overgangen mellom tange og blad er så vidt en kan se, skrånende avsatser, like store på begge sider. Det meste av tangen og ytterste odden mangler. I rusten er trerester på langs, tydelig nok av treslire, med 2-2 1/2 mm tjukt gods. Nå 38,6 cm langt, av det er stubben av tangen 2,3. Bladet 3,5 cm breittc.
Stor, enegget våpenkniv av jern med tjukk, kraftig rygg, spisst oddparti, som er om lag 1/4 av lengden på bladet. Rygglinjen er umerkelig utbuet. Tangen er avbrutt, et brotstykke passer sammen med resten, men øverste enden mangler. Overgangen mellom blad og tange er visstnok skrånende avsatser, like store fra begge sider, mulig med vinklet avsats fra rygglinjen, men her er rusttrukne rester av trehåndtaket, så en ikke kan se denne detaljen. Mot odden på den ene siden er rusttrukne trerester på langs. Samlet lengde nå 37,0 cm, derav bladet 30,0. 3,2 cm breittd.
Fem pilespisser av jern, med tange som Gjessing: Merovingertid pl. V. De har lansettformet, lett rygget blad, men ingen markert overgang mellom det og tangen. To er sammenrustet, begge mangler enden på tangen, nå 10,5 og 12,0 cm lange. En tredje er i to stykker, her mangler også enden på tangen, nå tilsammen 11,7 cm lang. En fjerde er brutt litt nedenfor midten, mangler tange og er skadd i den ene eggen, nå 8,1 cm lang, en femte mangler oddpartiet, og er nå 8,1 cm lange.
Pilespiss av jern med fal som Fett: Arms fig. 53, med skarpe egghjørner og vinklet avsats mot falen. Odden mangler, egglinjene er rette og konvergerende så langt en ser dem. Nå 8,8 cm lang, derav falen 4,0f.
Ildstål av jern av vanlig yngre jernalders type. R 426, med tilbakebøydde, spiralopprullete ender, som møtes over midten på sålen. Sterkt forrustet, men helt. I rusten er rester av tre eller mulig bein. 8,4 cm langt, 3,3 cm breittg.
En jerntein, brutt i begge ender, med firsidig tverrsnitt, avsmalnende og med rundt tverrsnitt i den ene enden. 9,7 cm langh.
Et flatt jernstykke, brutt i begge ender, avsmalnende mot den ene enden, trolig av tangen på a) eller b), 6,0 cm langt.
Et lite stykke rusttrukket tre med rester av en tange på langs, trolig av a,) b) eller c).
En liten jernspiss med trerester på langs, visselig tangen på en pilespiss som d), men brotet passer ikke til noen av dem slik de er nå. 3,3 cm langi.
Et lite rustflak med tekstilrester, tett vevet toskaftet stoff med 10 og 15 tråder over 1 cm2, største mål 2,3 cmj.
To stykker ubrent tre, langsmale, sterkt opptærte og uten synlige merker etter tilforming. 18,6 og 17,4 cm langek.
Tre ubrente bein, nemlig stort stykke av et lårbein, stykke av skinnebein og mulig stykke av leggbein av en stor mann (Zool.mus.)
II. l.
Et brotstykke av bryne, firsidig, tilspisset i den ene enden. 8,6 cm langtm.
To små stykker av leirkrukker, av raudbrent, uglassert gods, etter profilene å dømme visselig av vanlige trebeinte gryter. 3,9 og 2,4 cmn.
Et lite leirkrukkebrot, av gråsvart og gråbrunt, sikkert forhistorisk gods, blandet med sandkorn og med små søkk i overflaten. Godset er tynt, og stykket viser en kraftig ut- og innbuet profil. Støste mål 3,0 cmo.
To små skår av leirkrukker, det ene udekorert og bare halv i tykkelsen, det andre riflet som på Grieg: Byfund fig. 162-63. 2,5 og 3,1 cm lange.
Funnet er oppsamlet i et grustak i terrassekanten nordenfor Støle kirke. Sakene under I kommer fra en grav under flat mark ca. 4 m fra terrassekanten, 35-40 m S for våningshuset på bnr. 10. Det gikk et lite ras i kanten på grustaket, og det meste av graven raste ned, således oldsakene og en pen, rektangulær helle, 1,50 x 0,83 x 0,11 m, sikkert takhelle over graven. Ca. 30 cm av den nordre enden på graven stod igjen, og en kunne der se at den var ca. 65 cm djupt nedskåret under overflaten, derav 30-35 cm ned i auren, ca. 60 cm brei i botnen, der det var et 2-4 cm tjukt svart jordlag, med nedrast jord og grus over. Oldsakene er oppsamlet i nedraste masser over 20 m bratt skråning beint nedenfor, et stykke av sverdet a), bladet av kniven c) 2 1/2 av pilene d) trebitene j) og to av beinene k) av Nikolai Matre, som driver grustaket, resten kom fram ved ettergraving av Bakka. Det er all grunn til å tro at sakene under I kommer fra graven og bare fra den ene graven. Rusten har fullt ut samme karakter på alle. Sakene under II har trolig ligget i matjordlaget, og er saker fra ymse tider -l) og m) er knapt eldre enn seinmellomalderen, n) er sikkert førhistorisk, og visselig eldre enn graven. o) kom fram seinere litt innenfor graven.