Narrated (In)justice - Casus 1: De koloniale schadeclaims, Interview 6

DOI

Meneer Warjo (1936) wiens vader geëxecuteerd werd tijdens het bloedbad, vertelt hoe hij als kind gezien heeft hoe de lijken werden opgestapeld op het marktplein. Voor zijn moeder – zoals voor veel weduwen – kwam het geld te laat; zij was net overleden. Degenen die ervan hebben geprofiteerd waren de kinderen: ‘Het geld is belangrijk omdat we voedsel nodig hebben, als we nog leven; en als we sterven, hebben we ook geld nodig voor de begrafenis’. Hij maakt duidelijk hoe belangrijk de compensatie is om basisbehoeftes te verzorgen, dus dat een symbolisch excuus te weinig is: ‘Een verontschuldiging bestaat slechts uit woorden; het moet ook een fysieke vorm hebben.’ De zoon Mustari vertelt dat hij trots is dat de geschiedenis van Rawagede nu een plaats heeft in de Indonesische geschiedenis.

Date: Interviews gehouden in oktober 2015

Narrated (In)justice is een onderzoeksproject (2014-2016) van historica Nicole L. Immler dat in beeld brengt hoe historisch onrecht in toenemende mate door middel van financiële compensatie claims publieke aandacht vraagt. Wereldwijd zijn de laatste jaren compensatiebetalingen voor slachtoffers een belangrijk onderdeel geworden van ‘erkenning’. In Nederland hebben de recente betalingen aan Joods-Nederlandse slachtoffers een rol gespeeld in de claims van slachtoffers van de dekolonisatieoorlog in Indonesië (de zogenaamde Rawagede casus) en zijn ook referentiepunt in de claims van nazaten van voormalige tot slaaf gemaakten uit de voormalige koloniën Suriname en de Nederlands Antillen.Op basis van drie Nederlandse casussen – met betrekking tot de Holocaust, kolonialisme en slavernij – laat het project zien hoe de ervaring van onrecht in families over de generaties doorverteld wordt, wat de motivatie achter compensatie claims is, en wat de perceptie en de betekenis van zulke maatregelen is. De vraag is of dergelijke compensatie ook voldoet aan de verwachtingen die mensen ervan hebben.Het onderzoek Narrated (In)Justice is mogelijk gemaakt door een Marie Curie Fellowship in het 7th European Community Framework Program, uitgevoerd binnen het onderzoeksprogramma ‘Understanding the Age of Transitional Justice: Narratives in Historical Perspective’ van het NIOD Instituut voor Oorlog, Holocaust en Genocide Studies.

Identifier
DOI https://doi.org/10.17026/DANS-XAM-JQWF
Metadata Access https://ssh.datastations.nl/oai?verb=GetRecord&metadataPrefix=oai_datacite&identifier=doi:10.17026/DANS-XAM-JQWF
Provenance
Creator N.L. Immler
Publisher DANS Data Station Social Sciences and Humanities
Contributor NIOD Onderzoeksdata; S. Liem; A. Yahuti Ramyakim
Publication Year 2018
Rights DANS Licence; info:eu-repo/semantics/restrictedAccess; https://doi.org/10.17026/fp39-0x58
OpenAccess false
Contact NIOD Onderzoeksdata (NIOD)
Representation
Resource Type Dataset
Format application/pdf; application/zip; audio/x-matroska
Size 53180; 26409; 62633516; 84732; 192410
Version 2.0
Discipline History; Humanities; Jurisprudence; Law; Social and Behavioural Sciences