Sunde

Rundrøys. Klart markert. Jordblandet. Toppen er helt utplanert med grunne groper slik at det bare står igjen en voll av omkretsen. Skadet i V-kant. Best bevart i N-kant. Gressbevokst. Et gjerde går tvers over røysa i retning Ø-V. D 17m, h 1m.

I forbindelse med påbygg sak, befarte Ghattas Sayej (AFK) område sammen med eieren av hus nr 38 (gnr/bnr 1/359), den 24. januar 2025. Det viste seg av denne gravhaugen var plassert feil på kartet (se den opprinnelige plasseringen i vedlagte dokumenter). Gravhaugen ble målt inn på nytt og ble plassert på korrekt plass. MEN, beskrivelsene stemmer ikke helt med realiteten i dag. Her må vi være mer obs på at det kan hente at den opprinnelige haugen som er omtalt tidligere lo et annet sted, eller evt. at grunneieren/e har gjort noe med haugen i form av fylling/restaurering mellom 1960-tallet og i dag. Det er ikke så lett å se gjennom gamle flyfotoer og Lidar.

Identifier
Source http://kulturminnesok.no/ra/lokalitet/61577
Metadata Access https://kart.ra.no/arcgis/rest/services/Distribusjon/Kulturminner20180301/MapServer/7/query?objectIds=3140659&outFields=*&returnGeometry=true&f=geojson
Provenance
Creator Agder fylkeskommune
Publisher Askeladden
Publication Year 2004
Rights NLOD (https://data.norge.no/nlod/en/2.0/)
OpenAccess true
Contact askeladden.hjelp(at)ra.no
Representation
Language Norwegian
Version 20180301
Discipline Archaeology
Spatial Coverage (6.795W, 58.091S, 6.795E, 58.091N); Farsund