In juli 2024 is door Aeres Milieu een archeologisch bureauonderzoek uitgevoerd aan de Amstelplein te Uithoorn (gemeente Uithoorn). Aanleiding hiertoe betreft een buitenplanse omgevingsplan activiteit (BOPA) ten behoeve van de (her)ontwikkeling van de locatie. Men is voornemens om de kantoren op de hoek van het winkelcentrum Amstelplein o.a. Amstelplein 5) te her ontwikkelen. De diepte van de toekomstige bodemverstoring is op dit moment onbekend. Op basis van de aangeleverde gegevens is mijn voornemens om de bestaande poeren te handhaven en de gevelbalk op de bestaande palen te realiseren. De huidige danwel toekomstige verstoringsdiepte (ter plaatse van de poeren) bedraagt circa 1,4 meter –mv. De huidige palen hebben een lengte van circa 18 meter.
De onderzoekslocatie ligt volgens de Archeologische Beleidskaart van de gemeente Uithoorn in een zone met een hoge verwachting. Voor een hoge verwachtingszone geldt een onderzoeksplicht bij bodemingrepen met een oppervlakte groter dan 50 m2 en dieper dan 30 centimeter beneden maaiveld. Het plangebied valt binnen het bestemmingsplan “Dorpscentrum”. Hierbinnen heeft het de waarde: Waarde – Archeologie 2.
Op basis van het bureauonderzoek blijkt voor het plangebied een onbekende verwachting voor vuursteenvindplaatsen uit het laat-paleolithicum en mesolithicum en een lage verwachting voor nederzettingsresten voor de periode neolithicum tot en met de nieuwe tijd. Het plangebied was onderhevig aan veenvorming en vormde een natte en daarmee onaantrekkelijke locatie voor bewoning. Alleen op zandige oeverwallen van de getijdengeulen kon sprake zijn geweest van gunstige bewoningsomstandigheden. Vanaf de late middeleeuwen was het plangebied lag het plangebied in het achterland (polder) van het bewoningslint van Uithoorn. Dit gebied was tot in de tweede helft van de 20e eeuw onbebouwd en in agrarisch gebruik. Mochten er al archeologische resten worden verwacht, dan zullen deze zijn verdwenen als gevolg van de bodemverstoring ten gevolge van deze 20e -eeuwse bebouwingsactiviteiten vanaf met name de jaren zestig van de 20e eeuw.
Gezien de lage archeologische verwachtingen en de afwezigheid van vindplaatsen binnen deze landschappelijke situering evenals de waarschijnlijk diepgaande verstoring, wordt voor het plangebied om bovenstaande redenen geen archeologisch vervolgonderzoek noodzakelijk geacht.
De resultaten van dit onderzoek dienen te worden getoetst door de bevoegde overheid (gemeente Uithoorn), dat op basis van het uitgebrachte advies een besluit zal nemen. Wij willen de opdrachtgever erop wijzen dat dit selectieadvies nog niet betekent dat al bodemverstorende activiteiten of daarop voorbereidende activiteiten kunnen worden ondernomen.
Het uitgevoerde onderzoek is verricht conform de gestelde eisen en gebruikelijke methoden. Het onderzoek is gericht op het inzichtelijk maken van de toestand van het aanwezige bodemarchief. Hiermee kan de beschadiging dan wel vernietiging als gevolg van de voorgenomen verstoring van een mogelijk aanwezig bodemarchief tot een minimum worden beperkt. Echter kan door de aard van het onderzoek, steekproefsgewijs, niet volledig worden uitgesloten dat er archeologische resten aan- of afwezig zullen zijn. Als gevolg hiervan is bij het aantreffen van archeologische resten het, conform de Erfgoedwet van 2016, artikel 5.10 (Archeologische toevalsvondst) en 5.11 (Waarneming), een meldingsplicht van toepassing.
Dit rapport is in juli 2024 verstuurd naar de opdrachtgever om het ter goedkeuring voor te leggen aan de bevoegde overheid (gemeente Uithoorn). Hier is nooit een reactie op ontvangen. Aangezien de tweejaarstermijn is verstreken, is besloten om dit rapport in Archis te uploaden zonder het selectiebesluit toe te voegen.