Eind 2023 vond op het perceel Bocht 15 in Enkhuizen een archeologische opgraving variant begeleiding plaats tijdens het uitgraven van het gebouw ten behoeve van funderingsherstel en verbouw. Bocht 15 bestond oorspronkelijk uit twee huizen: een hoekhuis en een muurhuis ten zuiden daarvan. De geformuleerde onderzoeksvragen zijn terug te vinden in paragraaf 3.1. Binnen het pand is ongeveer 35-40 cm grond uitgegraven. Sporen die hierbij tevoorschijn kwamen zijn gedocumenteerd en er zijn vondsten verzameld. De gevolgde methode van het onderzoek is in meer detail beschreven in paragraaf 3.2.
In de 16de eeuw, volgens de 17de-eeuwse stadskroniek van Brandt in 1535, is langs de Bocht een stenen stadsmuur gebouwd. Uit het archeologisch onderzoek bleek de stadsmuur direct onder de moderne betonvloer aanwezig was, ter plaatse van de westgevel van het muurhuis en de zuidgevel van het hoekhuis. Aan de stadszijde bevonden zich funderingen van spaarbogen.
Aan het einde van de 16de eeuw is de stadsmuur afgebroken, waarna huizen zijn gebouwd. Het hoekhuis moet als eerste zijn gebouwd. Uit historische bronnen is bekend dat het muurhuis van Bocht 15 en het naastgelegen muurhuis Bocht 11-13 gelijktijdig zijn gebouwd in 1592/1593. Door de ligging op de stadsmuur zijn de muurhuizen smal en hebben zij een trapeziumvormige plattegrond. De scheidingsmuur tussen het hoekhuis en het muurhuis lag aanvankelijk op een andere plek, doordat het hoekhuis wat groter was. Waarschijnlijk vond in 1683 een grote verbouwing plaats van het muurhuis, waarbij het is verlengd richting het noorden, is verhoogd met een extra verdieping en de oostgevel opnieuw is opgemetseld. Binnen de huizen zijn verschillende waterkelders, een ronde waterput en een haardplaats met askuil aangetroffen. In de souterrains van de huizen lagen vloeren van baksteen en plavuizen van aardewerk en natuursteen.
Tegen de westgevel van de muurhuizen zijn op zeker moment houten hangkamers gebouwd, om het oppervlak van het gebouw te vergroten. In ieder geval in de 17de eeuw was al een smalle tuin aanwezig langs het muurhuis.
Het hoekhuis en muurhuis zijn in de 19de eeuw samengevoegd. In 1939 is het gebouw afgebroken en nieuw gebouwd in historiserende stijl, deels berust op fantasie.