Výzkum Názory na zvyšování efektivnosti a kvality práce sledoval především názory dotázaných na efektivnost a kvalitu práce na jejich pracovištích. Výzkumníci se zabývali pouze těmi stránkami efektivnosti a kvality práce, které úzce souvisí s lidským faktorem a jeho rolí při zabezpečování strategické linie národohospodářské politiky. Výzkumný problém byl shrnut do dvou rovin:
1) makro-rovina, která zahrnuje názory na efektivnost a kvalitu práce v celém národním hospodářství
2) mikro-rovina, která zahrnuje názory dotázaných na efektivnost a kvalitu práce, či efektivnost a kvalitu hospodaření na pracovišti, podniku, závodě.
Hlavním cílem výzkumu bylo zjistit, nakolik orientace na efektivnost a kvalitu práce pronikla do povědomí ekonomicky aktivní populace, do jaké míry se tato orientace v praxi prosazuje, v čem podle názoru pracujících spočívají případné nedostatky a jaké jsou jejich náměty na řešení těchto nedostatků.
Efektivnosti a kvality práce se částečně dotýkalo již několik otázek v dřívějších výzkumech ÚVVM. Dílčím cílem výzkumu je tedy navázat na poznatky získané v těchto šetřeních a v časovém srovnání posoudit, k jakým posunům v názorech občanů na některé aspekty šetřené problematiky došlo.
Problémové okruhy:
1) Názory na význam efektivnosti práce
2) Názory na význam kvality práce
3) Názory na možnosti snižování spotřeby paliv, energie, materiálů a surovin
4) Názory na mobilizaci zdrojů růstu efektivnosti výroby, iniciativu a využívání podnětů pracujících
5) Názory na organizaci práce a pracovní kázeň