Ústav pro výzkum veřejného mínění při FSÚ provedl v červnu a červenci roku 1986 výzkum s názvem Veřejné mínění o havárii v černobylské jaderné elektrárně. Sběr dat provádělo 397 tazatelů ÚVVM metodou standardizovaného (řízeného) rozhovoru (v češtině a slovenštině). Výběrový soubor dotázaných byl vybrán podle předepsaných kvótních znaků (pohlaví, věk a typ ekonomické aktivity). Celkem bylo sebráno 1 146 dotazníků. Doplňující údaje byly získány sondou provedenou technikou volných rozhovorů se 34 a analýzou obsahu dopisů, které k dané problematice občané zaslali redakci Rudého práva, Československému rozhlasu a Československé televizi v Praze.