Československý ústav pro výzkum veřejného mínění spolu s účastníky Sociologického semináře Univerzity Kalovy realizoval v roce 1947 výzkum, který se věnoval tématům spojených především se školou. Toto šetření bylo prvním výzkumem veřejného mínění pražských vysokoškoláků. K této akci vedla kromě sociologických metodologických cílů skutečnost, že studenti jsou společenskou vrstvou s vyšší průměrnou inteligencí a informovaností než zbytek veřejnosti. Cílem tohoto výzkumu bylo zjišťovat postoj vysokoškolákům k závažným otázkám dne.